За съжаление в днешно време все още има „специалисти“, които препоръчват диети без прием на захар, а понякога и без каквито и да е въглехидрати, по време на онкологично лечение. Нека погледнем какво казва науката по тази тема.
Откъде идва идеята, че захарта „храни“ раковите клетки
Теорията, че захарта „храни рака“ се появява още през 1920 г., когато ученият Ото Варбург открива, че раковите клетки имат по-различен глюкозен метаболизъм от здравите клетки – те използват енергия от глюкозата, което е формата на захар в кръвта, без да имат нужда от кислород. Това прави метаболзима на глюкоза по-лесен за раковите клетки. Но като всички други клетки, раковите клетки могат да използват и други продукти за енергия включително аминокиселини (градителни блокове на белтъчините/протеините) и мастни киселини (градителни блокове на мазнините). Това означава, че ако раковите клетки нямат достъп до глюкоза няма да умрат, а просто ще започнат да използват други източници.
Въглехидратите представялват вериги от прости захари. При храносмилане и абсорбиране тези вериги се разпадат и простите захари влизат в кръвта ни. Тоест, всички въглехидрати се превръщат в глюкоза в кръвта. От там тръгва и тероията, че заради Варбургския ефект трябва да се избягват въглехидратите и кето диета може да „пребори рака чрез глад“.
Безвъглехидратното хранене ще доведе до загуба на енергийни запаси и мускулна маса и риск от кахексия (крайна степен на изтощение на организма), което впоследствие може да причини влошено физическо и психично здраве, увеличена податливост към други заболявания, спад, дори понякога и срив на имунната система, и директно влияе негативно на способността на организма да се справи с онкологичните лечения. При съмнение за кахексия или наблюдавана рязка загуба на тегло преди или по време на раково лечение е препоръчително да говорите с клиничен диетолог за съвет. Доброто физическо състояние, както и добре изградената мускулатура на тялото, доказано допринасят за успешно завършване на онкологичните лечения и доброто здравословно състояние след приключване на лечението.
Каква е научната база
До момента няма надеждни научни доказателства, които да потвърждават тази теория. Ето какво знаем:
През 2022 американски учени изследват връзката между рак и консумацията на захар. В тяхното прочуване те разглеждат и оценяват други прочувания при хора и животни. Те показват, че до момента при хората няма ясна директна връзка между консумацията на захар/фруктоза или сладки напитки и развитието или разпространяването на рак. Връзка има между висока консумация на захарни продукти и развиването на Метаболитен синдром и отделна връзка се наблюдава между Метаболитния синдром и ракови заболявания. Метаболитният синдром причинява промени в метаболизма и предизвиква възпалителни процеси в организма, което повишава риска от рак. Но е важно това да се разграничи от теорията, че захарта директно причинява рак или води до по-бърз растеж на рака.
Френско проучване от 2020 г. влиза в новините, защото на пръв поглед учените твърдят, че има пряка връзка между консумацията на захари и развитието на рак. Но при по-сериозен прочит и преглед на самото проучване, се вижда че не е точно така. Изследвано е влиянието на много висока консумация захар (89 грама/ден), което е близо три пъти повече от препоръчаната здравословна доза (30 грама/ден), като е открита слаба връзка между консумацията на прости захари и рак на гърдата. Статистическите данни обаче не са достатъчни, за да се потвърди и докаже въпросната връзка. Тоест и тук учените не откриват пряка връзка между консумацията на захарни продукти и раковите заболявания.
Това което знаем е, че има убедителна връзка между наднорменото тегло и затлъстяването (особено телесна маса над 30 кг/м2) и риск от развитие на рак, особено рак на хранопровода, панкреаса, дебелото черво, гърдата и бъбреците. Това НЕ означава, че всеки с нандормено тегло ще развие рак. Терминът „риск от развиване на рак“ се отнася до шанса на един човек да развие рак в някакъв момент от живота си. Има много фактори, които увеличават този риск до различна степен. Тютюнопушенето и наднорменото тегло (телесна маса над 30кг/м2) са водещи риск фактори, допринасящи за развитието на рак. Консумацията на големи количества захарни храни и захарни напитки може да допринесе за наднормено тегло. Тоест, въпреки че захарта „не храни рака“, все пак не е полезна в големи количества.
Колко захар и захарни продукти да консумираме, като част от здравословна диета
Препръчва се приемът на захар и захарни продукти (като кексове/бисквити/безалкохолни напитки със захар) и да се ограничава, като тези групи храни и напитки се конусмират само понякога.Световната Фондация по Проучвания за Рак - WCRF, препоръчва да се избягват напитки, подсладени със захар. Това не винаги е възможно, особено ако в момента пиете по много, но е добре да намалите количеството. Това може да се постигне като замените някои от тях с вода, газирана вода или чай. Плодови сокове също могат да заместят някои от сладките напитки, но имайте предвид, че те съдържат фруктоза, което също е тип проста захар, така че е препоръчително да не се прекалява с тях. Във Великобритания, например, се препоръчва максимум консумация на 30 г прости захари на ден. Прости захари са захари от бисквити, торти, подсладени напитки и дори плодови сокове.
За начало е добре първо да разберете колко прости захари консумирате средно на ден и дали трябва да ги намалите. На етикетите на всички продукти има таблица с количеството калории, въглехидрати, белтъчини и т. н. Там може да видите колко захар има на 100 г(мл) от конкретен продукт. Простите захари са описани под въглехидрати, тъй като те са тип въглехидрати. Общото количество въглехидрати включва и количеството прости захари. За да разберете колко захар консумирате трябва да знаете колко грама е порцията (колко грама е един бонон или вафла или едно парче сладкиш) и да направите сметката (или диетолог може да ви помогне).
Както ще се убедите по-долу, понякога препоръчителната дневна доза захари ще бъде превишена, защото много сладки продукти имат над 30 г захари на порция. Затова се препоръчва да не се консумират сладки продутки и десерти всеки ден, а плодовите сокове да се ограничават до 1 чаша от 150 мл на ден. Съответно и превишаването на препоръчителната доза захари на ден е позволено и нормално, стига това да не е всеки ден.
Колко захар има в някои популярни често консумирани сладки продукти:
- Газирана напитка със захар – 10.6 г - 11.2 г / 100 мл; средно 33 г / кенче ИЛИ 22 г на чаша
- Шоколадова вафла „Боровец“ – 38 г / 100 г; 21 г / вафла
- Шоколадова вафла „Туикс“ – 49.1 г / 100 г, 24.55 г / вафла
- Напитка „Данон за Пиене“ – 11.1 г / 100 г, 32.2 г / напитка
- Шоколадов бонбон „Тофи фий“ – 48.9 г / 100 г, 4 г / бонбон
- Шоколадов бонбон „Линдор“ - 43 г / 100г; 6 г / бонбон
Заключение
Няма научна база за твърдението, че консумирането на прости захари и въглехидратни храни води до ракови заболявания или причинява разсейки. Но захарните продукти са високо калорични и не съдържат полезни съставки като минерали и витамини. Консумирането на големи количества може да доведе до нездравословна диета, затлъстяване и дори до дисбиоза на чревния микробиом (за връзката между чревния микробиом и раковите заболявания, може да прочете тук). Това от друга страна може да увеличи риска от рак. Ако имате диагноза от рак и се подготвяте или сте започнали лечение, е важно да поддържате здравословно тегло и добра мускулатура. Прекаленото ограничаване може да доведе до загуба на килограми, в тези случаи се препоръчва да говорите със специалист, който да помогне да оптимизирате диетатата си.
Забележка: Тази статия е информативна и обща. Тя не замества съветите от клиничен диетолог или доктор. Ако имате други здравословни проблеми, които изискват по-строго ограничаване на захарни продутки, следвайте това. Индивидуална консултация може да помогне да се разгледа сегашната Ви диета, здравослвното Ви състояния и да се направи план за подобряване на качеството на храненето Ви.
Източници:
Be a healthy weight (2022) WCRF International. Available at: https://www.wcrf.org/diet-activity-and-cancer/cancer-prevention-recommendations/be-a-healthy-weight/ (Accessed: 1 October 2024).
Debras, C. et al. (2020) ‘Total and added sugar intakes, sugar types, and cancer risk: results from the prospective NutriNet-Santé cohort’, The American journal of clinical nutrition, 112(5), pp. 1267–1279. doi: 10.1093/ajcn/nqaa246.
Epner, M. et al. (2022) ‘Understanding the link between sugar and cancer: An examination of the preclinical and clinical evidence’, Cancers, 14(24), p. 6042. doi: 10.3390/cancers14246042.
Website, N. H. S. (2024) Sugar: the facts, nhs.uk. Available at: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/how-does-sugar-in-our-diet-affect-our-health/ (Accessed: 1 October 2024).
За Автора
Клиничен Диетолог със специален интерес към хранене при онкологични заболявания.
Comments