Какво е диетологът
Диетолозите са квалифицирани специалисти по здравеопазване, които могат да лекуват проблеми, свързани с храненето и заболявания, при които промени в храненето могат да помогнат. Диетолозите много често успешно подпомагат лечението на някои ракови заболявания, диабет, проблеми със сърдечно здраве, синдром на раздренените черва, алергии, затлъстяване, проблеми с ниско тегло, растежа при деца и много други. Съветите и програмите на регистрираните клинични диетолози се основават на най-новите научно и клинично доказани открития. Клинично регистрираните диетолози са призвани и задължени да използват знанията за подобряване на здравословното състояние на пациентите.
В много държави в Европа и света, титлата диетолог е защитена от закона. Това означава, че само хора с висше образования по „Хранене и Диететика“, които са регистрирани към законовия регулатор в конкретната държава имат право да се нарекат диетолози. За всички други, това е незаконно. Ролята на законовия регулатор е да предпазва клиентите на диетолозите, като следи че само хора с правилните квалификации предлагат съвети около храненето при здравни заболявания. Регулаторът има право да отнеме титлата на диетолози, които дават съвети, които не са базирани на научна информация, а на личен опит или с цел продажба на продукти.
Във Великобритания това регулаторно тяло е Health & Care Professions Council (HCPC). В Америка – The Academy of Nutrition & Dietetics (AND), в Австралия - The Dietitian and Nutritionist Regulatory Council (DNRC). Ако видите, че диетологът Ви е регистриран в някоя от тези организации, тяхната практика се регулира по закон и знаете, че няма да злоупотребяват с баланса между здравето на пациента и търговски интереси, като например ненужна реклама и продажба на добавки. Всеки има достъп то регистъра, така че може да проверите дали са регистрирани като потърсите фамилията им на латиница по професия диетолог. Аз съм една от малкото диетолози, предлагащи услуги в България, които са регистрирани към Британската организация HCPC. Интересно е, че във Великобритания диетолозите са считани за експерти по храненето, повече дори и от докторите. В България засега титлата диетолог не е защитена от закона.
Каква е разликата между диетолог и нутриционист или специалист по храненето
Както споменахме горе, диетолозите са регулирани от законен и етичен кодекс. От друга страна, това не е така при титлите нутриционист и специалист по храненето. При тези професии няма задължение за висше образование по „Хранене и Диететика“ и изискване да предлагат информация, базирана на научни изследвания, и няма регулатор, който да следи кой какво предлага. Обикновено хората с тези професии са с обучение по хранене, биохимия или са изкарали онлайн курсове. И макар някои от тези курсове да предлагат добра обучителна база, често те се фокусират върху хранене при хора без здравословни проблеми и не са регулирани. Тоест няма изискване да покрият конкретни стандарти, за да се гарантира сигурността на клиентите/пациентите.
Кои са някои от темите, покрити в обучението по „Диететика и Хранене“
Всеки университет, който предлага курс по „Хранене и Диететика“ минава през стриктен процес по регулация и се поставят определни стандарти, които университетът и студентите трябва да покрият. Някои от предметите, които курсовете включват, са човешка физиология, генетика, микробиология и имунология, клетъчна биология, фармакология, наука на храненето и метаболизма, законни и етични изисквания от диетолозите, връзка между храненето и конкретни болести и обучение по комуникативни умения. Във Великобритания студентите изкарват средно 6 месеца стаж в болница, където практиката и знанията им се оценяват от квалифицирани диетолози. Без да преминат този стаж, студентите не могат да получат квалификация на диетолог и не могат да се впишат в законния регистър.
Как да разпонзаем фалшиви съвети
Няма рецепта за опознаване на фалшиви съвети, но някои признаци включват
Рекламират и Ви предлагат да си купите хранително добавки от тях – регистрираните диетолози нямат право да препоръчват конкретни марки по закон, ако имате нужда от добавки ще ви предложат опции от различни марки;
Предлагат тестове за хранителни непоносимости (това не важи за алергии) – има различни типове тестове, включително IgG кръвен тест, тест на косата, Вега тест и др. - тези тестове нямат научна база за твърденията, които правят. Обикновено излизат с дълъг списък от храни, които да се избягват. Това води до сериозно ограничения в храненето и ако симптомите се подобрят, това е просто случаен резултат. Колкото повече храни изключите от диетата си, толкова по-вероятно е тази която причинява конкретния проблем, да е в този списък;
Дават съвети, базирани само на техния личен опит.
Дават съвети и обещават категорични решения, които звучат прекалено добри да са истина – в здравеопазването и диететика е трудно да се направят такива обещания. Човешкият организъм е сложен и ефектът на лечението зависи до каква степен съветите се следват, но и до конкретния организъм.
Гладолечение – като регистриран диетолог мога да кажа, че не знам за нито едно здравно заболяване, за което да има научна база за гладолечение, особено продължителен период. Дори и при затлъстяване, гладуване не се препоръчва.
Как да разпознаем истинския диетолог
Както вече казахме, една опция е да проверите дали диетологът Ви е регистриран към регулаторно тяло. Има и други начини да се подсигурите, че може да се доверите на диетолога си.
При първична консултация, диетолозите отделят време да опознаят пациента си включително медицинска история, списък с лекарства, лаборотарони изследвания, свързани с конкретното заболяване (например триглицериди при сърдечни проблеми или гликиран хемоглобин при диабет), хранителни навици, хобита и антропометрични данни (ръст, тегло, тегло в последните 3-6 месеца). Диетологът ще може да ви разясни връзката между храненето и конкретния здравословен проблем, ще може да отговори на въпросите Ви и заедно с Вас ще състави план. Обикновено диетолозите не дават готови хранителни режими, а договарят с вас малки промени в навиците и ежедневието с цел подобряване на здравето в дългосрочен план. Тези промени са базирани на научни изследвания, а не личен опит и мнение. Обикновено тези консултации отнемат около 45 минути до един час.
Не сте сигурни дали имате нужда от диетолог? Защо не си запишете безплатен час за опознаване, който ще Ви помогне да решите.
Ако имате въпроси или коментари – моля пишете в коментарите долу.
Източници
BDA (no date a) Food allergy and food intolerance testing, Bda.uk.com. Available at: https://www.bda.uk.com/resource/food-allergy-intolerance-testing.html (Accessed: 5 October 2024).
BDA (no date b) What is a dietitian?, Bda.uk.com. Available at: https://www.bda.uk.com/about-dietetics/what-is-dietitian.html (Accessed: 5 October 2024).
За Автора
Регистриран Клиничен Диетолог със специален интерес към хранене при онкологични заболявания.
Comments