Какво е чревният микробиом?
Може би сте чували за чревния микробиом или сте срещали думата в реклами за хранителни добавки и се чудите каква е ролята на микробиома в човешкото здраве и по-точно при лечението на рак. Чревната микробиота или чревната флора е съвкупност от микроорганизми, които обитават червата. Включват добри и лоши бактерии, гъби и дори вируси. А съвкупността от генетичната информация на тези микробиоти се нарича чревен микробиом. Броят на микроорганизми в микробиотата достига до 10 пъти броя на червените кръвни телца в кръвта ни!
Чревния микробиом започва да се заформя още с раждането и породължава да се развива и променя през целия ни живот. А още по-интересно е, че всеки от нас има униклаен микробиом – има толкова много различни микроорганизми, че няма двама човека с напълно еднакъв микробиом! Проучванията показват, че колкото по-богат и разнообразен е микробиомът ни, толкова по-добро е здравословното ни състояние! Например микробиомът има значение за евентуалното развитие на диабет тип 2, затлъстяването и психичното здраве, а в последно време учените търсят и връзката му с някои ракови заболявания, както и облекчаване на негативните реакции и симптоми, типични за раколеченията. Това, което знаем е, че по-богатият и разнообразен микриобиом има благорпоятен ефект върху нашето здравето.
Има ли връзка между чревния микробиом и рака?
Установено е, че нарушеният микробиом, както и определни вредни бактерии, могат да влияят върху развиването на рак на дебелото черво. Дисбиоза в микробиома или ниски нива на определни благоприятни микроорганизми се наблюдават и при хора с рак на храносмилателната система и панкреаса. Скорошни проучвания показват, че има огромна разлика в броя и разнообразието на организми в микробиома между здрави деца и децa диагностицирани с левкимия. Учените се надяват да използват тази информация в бъдеще за разработване на методи за предотвратяване на левкимията при деца!
Откритие на учените от Kings College London през 2022 г. , в основата на което е чревният микробиом в комбинация с имунотерапия, може да стане в бъдеще ключ към лечение и дори предотратяване на малигнен меланом. В това откритие, учените обобщават, че три типа бактерии имат потенциал да повлияят ефекта на лечението - Bifidobacterium pseudocatenulatum, Roseburia spp. и Akkermansia muciniphila, но връзката е сложна и все още не напълно разбрана. Проучванията в тази сфера продължават, но засега въпреки потенциала си, няма лечение, базирано на чревния микробиом, което да може да предотврати рака или директно повлияе на ефекта лечението. Но изглежда, че и тук богатата и разнообразна чревна флора може да има балгоприятен ефект.
Какво може да наруши чревния микробиом?
Балансът от бактерии в микробиома може да се влоши по много причини:
- Приемане на антобиотици;
- Пиене на алкохол, особено в големи количества ;
- Тютюнопушене;
- Възраст – с напредване на годините микриобимът се променя със спад на Bacteroidates bacteria и увеличаване на Firmicutes Baceria;
- Някои конкретни болести – C. Diff, Синдром на раздразненото черво и др., диария след химиотерапия;
- Диети, ограничаващи разнообразието на храни;
Какво да ядем, за да подобрим чревната си флора?
Някои храни съдържат живи организми или пробиотици и могат благоприятно да повлияят на чревната флора. Независимо че липсва научна база, доказваща количеството и типа на микроорганизми в тях, знаем че следните храни помагат:
- Българско кисело мляко;
- Ако сте в чужбина – кисело мляко, съдържащо живи бактерии, описани в етикета му;
- Сурова туршия;
- Кефир / квас;
- Кисело зеле и други ферментирали зеленчуци.
Други храни, наречени Пребиотици, помагат на чревната флора, като служат за храна на микроорганизмите, които вече живеят в червата ни. Това помага за увеличаване на броя на микроорганизмите. Помнете, че търсим и преследваме постигане на богатство и разнообразие на микроорганизмите. Пример за пребиотични храни са лукът, чесънът, лененото семе, ябълките и бананите.
Богатата и разнообразна диета също помага да захраним полезните бактерии в червата, както и осигурява достъпа на всички хранителни вещества, нужни за правилна функция на организма. Наблягайте на плодове и зеленчуци и пълнозърнести храни. Тези храни са богати на хранителни влакна или фибри, които са полезни за чревните бактерии (а имат и много други полезни функции, които ще разгледаме друг път).
Имат ли роля предлаганите в търговската мрежа, включително аптеки и дрогерии, пробиотици в подобряването на чревната флора?
Пробиотиците са комбинации от култивирани, живи бактерии, които целят да подобрят здравето на чревната ни флора, тоест да обогатят броя и разнообразието на бактериите в червата. При влизане в организма и в червата, живите организми от пробиотика завземат пространство в червата и предпазват от потенциално вредни патогени. Пробиотиците могат да помогнат с храносмилането, да подсилят имунитета и да имат благоприятнмо влияние върху някои възпалителни процеси. За да се ефективни обаче, пробиотиците трябва да са във форма, която да ги предпази от стомашната киселина, за да достигнат до тънкото черво, където започва техният благотворен ефект. Чревната флора може да се повлияе от готови пробиотици, закупени от аптеките или магазините - в зависимост от устойчивостта им при преминаване през стомаха, но не могат да заместят разнообразното хранене. Не са за пренебрегване и гореспоменатите хранителни продукти.
Пробиотици по време на раколечение – каква е ролята им и безопасно ли е да ги взимаме?
Пробиотиците може да имат благоприятно влияние, ако страдате от разстройство/диария, вследвие на лечение за рак като химиотерапия, а приемани превантивно може да намалят тежестта на симптомите. Учените, още през 2018 показаха, че взимането на пробиотици може да намали риска от разстройство/диария при химиотерапия и лъчетерапия и е безопасно да се взимат в кмбинация с раковото лечение. Това не е неочаквано, тък като богатата чревна флора помага за правилно храносмилане на храната, а при диария – храносмилането е сериозно нарушено. Освен това, както вече видяхме, при някои ракови заболявания се наблюдава нарушен микробиом дори и преди започване на раково лечение. Все още не знаем кои щамове са най-успешни защото в проучванията често се ползват различни щамове и комбинации от щамове. Изборът ще зависи от конкрентата диагноза и лечение, тъй като проучванията са много разнообразни. Ако желаете, може да се свържете с мен и аз ще проверя дали пробиотикът, който сте избрали или мислите да вземете, съдържа щамове, полезни за вашата конкретна ситуация.
Преди да започнете да взимате пробиотици, винаги е препоръчително да говорите с онколога си – никога не взимайте добавки, които той забранява.
Източници:
Alexander, J. L. et al. (2023) ‘Pathobionts in the tumour microbiota predict survival following resection for colorectal cancer’, Microbiome, 11(1), p. 100. doi: 10.1186/s40168-023-01518-w.
Greaves, M. (2018) ‘A causal mechanism for childhood acute lymphoblastic leukaemia’, Nature reviews. Cancer, 18(8), pp. 471–484. doi: 10.1038/s41568-018-0015-6.
Lee, K. A. et al. (2022) ‘Cross-cohort gut microbiome associations with immune checkpoint inhibitor response in advanced melanoma’, Nature medicine, 28(3), pp. 535–544. doi: 10.1038/s41591-022-01695-5.
Peppas, I. et al. (2023) ‘Gut microbiome immaturity and childhood acute lymphoblastic leukaemia’, Nature reviews. Cancer, 23(8), pp. 565–576. doi: 10.1038/s41568-023-00584-4.
Pleguezuelos-Manzano, C. et al. (2020) ‘Mutational signature in colorectal cancer caused by genotoxic pks+ E. coli’, Nature, 580(7802), pp. 269–273. doi: 10.1038/s41586-020-2080-8.
Wei, D. et al. (2018) ‘Probiotics for the prevention or treatment of chemotherapy- or radiotherapy-related diarrhoea in people with cancer’, Cochrane database of systematic reviews, 8(8), p. CD008831. doi: 10.1002/14651858.CD008831.pub3.
За Автора
Клиничен Диетолог със специален интерес към хранене при онкологични заболявания.
Основател на Medical Nutrition AP.
ความคิดเห็น