Всички сме чували за рехабилитация, но не и за ПРЕхабилитация. Този термин набира популярност в медицинските среди по Европа и света, но все още не е достигнал до Българската медицинска система. Поне това показва търсенето в Гугъл. Не намерих нито един резултат за термина Прехабилитация, написан на български. Като диетолог, специализиращ в прехабилитация при ракови заболявания, се чувствам длъжна да споделя какво представлява и защо всички хора с ракова диагноза трябва да се прехабилитират преди онколечения или операция.
Какво е прехабилитацията?
Прехабилитацията представлява психическата и физическата подготовка за онкологични лечения като оперция или химиотерапия. Целта на прехабилитационните програми е да помогнат на пациента да добие устойчивост за предстоящите лечения. Във Великобритания, Австралия и Канада прехабилитацията е част от онкологичния план и се препоръчва всеки пациент с нова диагноза от рак да получи определена степен на прехабилитация в зависимост от това от какво има нужда. Множество научни изследвания показват, че прехабилитационните програми повишават успеваемостта на лечението, ускоряват следоперационно възстановяване, съответно намаляват болничния престой и повишават качеството на живот по време и след онкологично лечение.
Прехабилитационната програма включва три главни елемента: подобряване на физическата активност, подобряване на хранителния статус и подобряване на психичното здраве.
Физическата активност при прехабилитация
Получаването на диагноза от рак е изключително травмиращ момент. И до ден днешен имам пациенти, които спират да правят всичките си нормални дейности, спират да спортуват, да вдигат торбите от пазара, защото са тежки, и стоят и „се предпазват“ вкъщи, докато чакат седмиците да минат и да започнат лечение. Но това е остаряло мислене. В днешно време знаем, че движението, поддържането на здравословна сърдечно-съдова система и здрава мускулатура е изключително важно за по-добри разултати от раковите лечения и по-добро възстановяване от операции. Световният Фонд по Проучвания при Ракови Заболявания препоръчва пациентите с рак да поддържат същите нива на активност като всички други. Тоест препоръчва се хората да достигат поне 150 минути физическа активност от средна интензивност на седмица, или 75 минути висока интензивност, и да включват упражнения за повишаване на мускулатурата и баланса поне два пъти седмично. Това звучи много и може да Ви се струва непостижимо, ако в момента не спортувате изобщо. При тези ситуации се препоръчва общото физическо движение да се повишава плавно, докато достигане на целите. Всякакво движение, колкото и незначително да Ви изглежда, е по-добре от нищо!
Ако лекарите специално са Ви препоръчали да избягвате спорт, попитайте какъв тип движение е безопасно за Вас.
Хранителният статус при прехабилитация
Храненето ни дава енергия и ни помага да поддъраме мускулна маса. От другите ми блогове знаете, че начинът на хранене може да повлияе на риска от възникване и развитие на онкологично заболяване. Не е изненадващо, че храненето и хранителният ни статус може да повлияят и на успеха от лечението. Но нещата може би не са точно, както сте си представяли. Няма определна храна, която самостоятелно да подпомогне лечението или да помогне да се възстановим след операцията. Но поддържането на здравословно тегло и приемането на достатъчно белтъчни може да помогне на тялото Ни да е по-издръжливо.
Проучванията показват, че нежеланото губене на килограми, губенето на мускулна маса и недостатъчно конусмиране на белтъчини преди раково лечение водят до повече странични ефекти от химиотерапията, спиране на лечението преди завършване на курса, както и по-бавно следоперативно възстановяване и повече усложнения. В тези ситуации квалифициран диетолог може да помогне чрез конкретни индивидуални съвети за повишаване на качеството и количеството на консумираните храни. В някои случаи може да препоръча допълнително високо калорични и високо протеинови шейкове да подсилят диетата с цел повишаване на мускулната маса и теглото.
Психичното здраве и прехабилитация
Психичен дистрес, негативни емоции, депресивни състояния и чувства са често срещани при хора с онкологични заболявания. Доказано е, че тези състояния могат да имат отрицателно влияние върху цялостното здраве, качеството на живот и възстановяването след раково лечение / живота по време на раково лечение. Прехабилитацията цели да помогне на пациентите с рак да се преборят с тези чувства и състояния преди да започнат лечението. Как точно изглежда прехабилитацията за психично здраве зависи от конкретните нужди на пациента. В някои случаи прехабилитацията може да включва обучение за хигиена на съня, медитация, споделяне на тревогите със семейство и приятели или терапия. Важно е да приемем негативните емоции и да споделим, да не ги оставим да погълнат целия ни живот и да не ни е страх потърсим помощ.
Ако имате нова ракова диагноза или чакате да започнете лечение, сега е моментът да поемете контрол над здравето си и да се подготвите за лечението чрез прехабилитация. Свържете се сега за консултация.
За Автора
Регистриран Клиничен Диетолог със специален интерес към хранене при онкологични заболявания.
Comments